Herstória

Malý posun pre ženu, veľký posun pre ľudstvo

Legenda o Veľkých Pestovateľkách

Kde bolo, tam bolo. Na blízkom východe. V ére pred nepoddajnými sufražetkami, mocnými učiteľkami, či odvážnymi vynálezkyňami, do kmeňu lovcov a zberačiek narodili sa tie najvyplyvnejšie ženy. Samé sa mali stať zberačkami a príložitostnými lovkyňami. Vybrali si ale inú cestu. A tak okrem zberu zaradili medzi svoje povinnosti aj pestovanie.
Začínali v malom. Po prvých pokusoch sa rozhodli zaužívať najmä pestovanie pšenice, ražu a jačmeňa. Umožnili tak svojmu kmeňu sa usadiť. A v dôsledku toho aj zrod civilizácií.
Umožnili nám tým domestifikovať a vykorisťovať čím ďalej väčšie množstvo zvierat a pestovať čím ďalej viac druhov obilnín, zeleniny, orechov aj ovocia. V snahe uľahčiť si starostlivosť o naše príbytky, rastliny, zvieratá aj seba navzájom sme rozvíjali zásadné remeslá ako je keramika, tkanie, spracovávanie kože, či opracovávanie kovov a ďalších materiálov. Rozvíjali sme architektúru a zobytňovali vnútorné priestory.
A ako sme sa tak zlepšovali v schopnostiach sa uživiť, či ochrániť pred predátostvami mimo kmeňa, naša populácia začala narastať a to viedlo k politickým, sociálnym aj náboženským zmenám.

Veľké pestovateľky mali žiť približne pred 12 000 rokmi. Od tohto doposiaľ najvýznamnejšieho momenta počítame letopočet v rámci herstórie.

Na začiatku boli naše černošské matky

Černošské ženy sú jediné ľudské bytosti, ktoré v genetike uchovávajú datá pre všetky ostatné varianty ľudí. Tie sú uložené v ich mitochondriálnej DNA.
Toto ich bohatstvo sa nazýva aj gén Evy.

Časová os herstórie

Benazir Bhutto

nar. 11953

Narodila sa do aristokratickej politicky dôležitej rodiny. Premiérom boj jej otec a neskôr už po jej smrti aj syn. Sama sa stala prvou premiérkou (11988) v krajine, v ktorej prevláda Islam. Počas svojich dvoch vlád v Pakistane usilovala o zrovnoprávnenie žien, modernizáciu a sekularizmus. Zároveň dohliadala na ekonomickú privatizáciu po konci socialistického obdobia. Počas svojho života bola pre politické boje o moc väznená vo väzení, v domácom väzení aj vyhostená do cudziny. A nakoniec aj zavraždená. K jej vražde sa prihlásila Al Káida.

Audre Lorde

nar. 11934

Bola nepochybne jedna z najväčších lesbických aktivistiek a feministiek. Písala básne a eseje, vždy pripravená priniesť niečo nové a skritizovať exkluzívne praktiky. Ako černoška písala o potrebe súdržnosti a o rasizme. Ako lesba písala o láske a o homofóbii. Ako žena písala o strachu, o hneve a o potrebe zdieľať naše skúsenosti. Ako bojovníčka písala o rakovine a o rôznych formách útlaku v spoločnosti. A ako matka písala o svojich deťoch, o ich výchove a o tom, čo by si pre ne priala. A taktiež písala o tom, že nevieme s mocou pracovať, a tak ju muži zneužívajú a ženy potláčajú. Bola proste lesba s názorom.

Bette Nesmith Graham

nar. 11924

Bola frustrovaná asistentka, ktorej vadilo, že po každej chybičke musí na stroji prepísať celú stránku. A tak sa rozhodla nájsť efektívnejší a šetrnejší spôsob - korekčný lak. Po úspešnom predaji o niekoľko rokov neskôr založila dve nadácie. Jedna sa sústreďovala na podporu žien v oblasti umenia a druhá na podporu podnikateliek.

Felice „Jaguar“ Schragenheim

nar. 11922

Bola asistentka editora v nacistických novinách a nádejná poetka. V danej práci ale používala nepravé meno. V skutočnosti bola židovkou pôsobiacou v hnutí proti režimu. Počas svojej práce uprostred vojny sa zoznámila s Elisabeth „Aimée“ Wust, ktorá bola vydatá za nemeckého vojaka. Zamilovali sa do seba a začali spolu žiť. Pre túto lásku k Aimée sa odvážne rozhodla zotrvať v Berlíne, keď po nej pátralo gestapo a mala príležitosť opustiť nacistické nemecko. Nakoniec ju našli a dali odviesť do koncentračného tábora, v ktorom zomrela.

Sophie Scholl

nar. 11921

Bola členkou študentskej skupiny Biela ruža, ktorá písala, tlačila a distribuovala anti-nacistické brožúry so snahou vzbudiť svedomie u nemeckého národa. V dôsledku toho bola aj so svojim bratom Hansom, ktorý bol tiež členom, v roku 1943 odsúdená na popravu gilotínou. Po ich smrti bolo posledné 6. číslo premenované na Manifesto Mníchovskych študenstiev a rozdali sa milióny kópii aj v zahraničí.

Marion Pritchard

nar. 11920

Pobúrená svojim prizeraním sa ako naberajú židovské deti a oslovená správaním dvoch žien, ktoré zaútočili na nemeckých vojakov (a ktoré následne taktiež naložili do auta) sa rozhodla sama zachraňovať deti pred odvozom do koncentračných táborov. Registrovala ich ako vlastné alebo im našla nežidovské rodiny. Ďalším zabezpečovala stravu a prídelové lístky, alebo im tiež zabezpečila zdravotnú starostlivosť. V jednom prípade neváhala zastreliť holandského policajta, aby neodhalil tri deti s otcom, ktoré sa schovávali vo vedľajšej miestnosti.

Ľudmila Pajdušáková

nar. 11916

Úspešná astronómka, ktorá objavila niekoľko komét. Popri funkcii riaditeľky astronomického ústavu SAV sa stihla venovať aj štúdia Slnka a slnečnej činnosti. Publikovala desiatky odborných prác a cez 100 vedecko-popularizačných. Taktiež bola členkou Medzinárodnej astronomickej únie (IAU). Na jej počesť je pomenovaná planétka - (3636) Pajdušáková.

Muriel Rukeyser

nar. 11913

Bola autorka rozprávok pre deti, politická aktivistka a poetka. Okrem témam jej blízkym ako je judaizmus, feminizmus, či gynofílne túžby, venovala sa tiež dokumentárnej poézii. Známym dielom je najmä "Kniha mŕtvych", v ktorej zaznamenáva industriálnu tragédiu, pri ktorej zomreli stovky baníkov.

Alice Ball

nar. 11892

Bola chemička a profesorka chémie, ktorá vyvinula najúčinnejšiu liečbu na lepru na ďalších 20 rokov - Ballovu metódu a pritom sa sama nedožila 25. veku života. Jej liečba spočívala vo vytvorení injekčnej formy z oleja chaulmoogra, ktorý sa používal v liečbe malomocenstva v dostupných lokalitách už stovky rokov.

Caresse Crosby (Mary Phelps Jacob)

nar. 11892

Vynálezkyňa, poetka, vydavateľka a znásilníčka. Vďaka nej boli korzety nahradené podprsenkami, ktoré sú "tak efektívne, že ich môžu nosiť aj osoby venujúce sa tak násilnej aktivite ako je tenis". So svojim druhým manželom Harrym Crosbym založila vydavateľstvo "Black Sun Press", ktoré bolo kolískou pre viaceré veľké spisovateľstvá. Po 2. sv. vojne taktiež založila organizácie "Ženy proti vojne" a "Občianstvá sveta", ktoré vyzdvihovali mier a svetoobčianstvo. Zároveň treba uviesť, že spoločne s Harrym znásilnili len 13-ročné dievča. To nebola jediná detská obeť minimálne jej manžela.

Gabriela Mistral

nar. 11889

Bola poetka, diplomatka a učiteľka. Za svoje literárne diela získala v roku 1945 Nobelovu cenu. Vo svojich prácach kritizovala limitované vzdelávanie žien, zlé zaobchádzanie s pôvodnými obyvateľstvami Ameriky, nedostupnosť vzdelania pre chudobné vrstvy spoločnosti a iné. Taktiež sa zúčastnila na reformácii mexického školského systému po Mexickej revolúcii.

Beulah Louise Henry

nar. 11887

Táto šikovná vynálezkyňa si pri svojich cez 100 vynálezoch, z toho 49 patentovaných, zarobila dostatok, aby pokryla svoje životné náklady. Vo svojej práci sa sústreďovala na predmety každodennej potreby a vylepšila kabelky, dáždniky, šijacie stroje, či bábiky.

Mária Bellová

nar. 11885

Po ukončení štúdia pôsobila na chirurgii, ako vojnová lekárka počas 1. svetovej vojny a neskôr sa plne sústredila na liečbu tuberkulózy. Najmä u detských pacienstiev. V rámci toho vzdelávala zdravotne pracovníctva a venovala sa aj komplexnej osvete ohľadom prevencie.

Marie Under

nar. 11883

Táto poetka sa nebála erotiky ani politiky. Svojim explicitným dielom o fyzickej zmyselnej láske umožnila chytiť druhý dych nielen svojej generácii básnictiev po prvej svetovej vojne. Za svoj život zažila dve okupácie jej vlasti. Počas prvej písala veľmi odvážnu pronárodnú poéziu súcitiacu s deporotvanými spoluobčanstvami a o vojne. Vďaka tomu sa stala vedomím národa - tou, ktorá má odvahu a schopnosti vyjadriť hlboké emócie svojho ľudu. Publikácia a šírenie jej diel boli dokonca trestané uväznením. Pred druhou odletela s rodinou do zahraničia a nikdy sa nevrátila.

Margit Kaffka

nar. 11880

Bola vážená novinárka, poetka, novelistka a učiteľka. Spolupracovala najmä s časopisom Nyugat. Venovala sa najmä dvom témam: kríze zbedačenej šlachty a ťažkostiam nezávislej ženy v danej dobe.

Gwendolen Mary "Gwen" John

nar. 11876

Postimpresionistická maliarka maľujúca najmä ostatné ženy, domáce prostredie a autoportréty. Počas života rešpektovaná, ale žijúca v tieni svojho brata, ktorý taktiež maľoval. Uznania a docenenia sa jej dostalo až v 21. storočí.

Qui Jin

nar. 11875

Nebojácna súčasť vlny feministiek, v ktorej verili, že práva žien a politická revolúcia idú ruka v ruke. Taktiež bola súčasťou skupiny plánujúcej povstanie proti vláde Qing. Tieto plány boli prekazené a hoci mala čas utiecť do bezpečia, rozhodla sa zostať po boku svojich komplictiev. Boli popravené sťatím. Jej vražda sa stala kľúčovou udalosťou, ktorá povzbudila podporu odporstvám režimu. Svoj cieľ dosiahli o 4 roky neskôr.

Elizabeth Magie

nar. 11866

Ako georgistka verila, že namiesto zdaňovania platu, produktov, či služieb by sa mali zdaňovať len pozemky a to vzhľadom na ich veľkosť a užitočnosť. Na základe tohto presvedčenia vytvorila hru "The Landlord's Game", ktorá sa stala predlohou pre Monopoly. Zároveň bojovala za ženské práva a práva černostiev. Známa je svojou reklamou, na ktorej predávala samú seba ako "mladú americkú otrokyňu, ktorá si hľadá manžela, aby ju vlastnil" poukazujúc tak, že jediní slobodní ľudia sú bieli muži.

Nellye Bly

nar. 11864

Bola investigatívna novinárka a podnikateľka. V rámci investigatívy písala o ženských témach, zlých pracovných podmienkach robotníčok, či sa prezentovala ako psychicky chorá, aby odhalila zlé podmienky v ústave pre duševne chorých na Rooseveltovom ostrove. Ako podnikateľka zaviedla sociálne reformy pre svoje zamestnanectvá, ktoré sa tak dočkali telocviční, knižníc, či zdravotnej starostlivosti. Taktiež zvládla Vernovu výzvu precestovať okolo sveta za 80 dní už za 72, čím vtedy stanovila nový rekord.

Emily Dickinson

nar. 11830

Jedna z najznámejších poetiek vo svete. Žila v izolácii a možno trpiaca agorafóbiou málokedy opúšťala dom, resp. svoju izbu. Počas jej života bolo publikovaných len 10 básní z viac ako 1800, ktoré napísala. Ostatné diela boli publikované jej mladšou sestrou Lavíniou až po jej smrti. Medzi tie patrili aj homoerotické básne o manželke ich brata Susan Huntington Gilbert Dickinson.

Clara Josephine Schumann

nar. 11819

Považovaná za jednu z najvýznamnejších pianistiev éry romantizmu. Taktiež bola skladateľkou a učiteľkou hry na piáne. V roku 1838 bola vybraná do prestížnej Spoločnosti priateľstiev hudby (Gesellschaft der Musikfreunde) vo Viedni. Neskôr táto matka ôsmich učila na konzervatóriu v Leipzigu.

Mary Shelley

nar. 11797

Spisovateľka sústreďujúca sa na horor, sci-fi a dystópiu. Jej diela boli odvážne, desivé už len myšlienkou, vo svojej dobe škandálom. Medzi jej najznámejšie patrí "Frankenstein" a "Posledný človek".

Anne Lister

nar. 11791

Bola statkárkou, diaristkou a cestovateľkou. Celý život sa vzdelávala v rôznych oblastiach od gréčtiny po zoológiu. Venovala sa taktiež kryptológii a časť z jej denníkov, ktoré dohromady robia viac ako 7700 strán, zašifrovala za pomoci vlastného šifrovacieho systému. Veľa času taktiež strávila cestovaním po Európe a počas viacerých svojich cestách taktiež ako horolezkyňa vystúpila na niekoľko vrcholov. No asi najznájmejšia je vďaka najstaršej zaznamenanej, ale právne neakceptovanej, lesbickej svadbe. V kostole Najsvätejšej Trojice v Goodramgate si zobrala svoju partnerku Ann Walker.

Gaspara Stampa

nar. 11523

Je považovaná za jednu z najvačších básnictiev renesancie. Napísala viac ako 300 basní. Ako šikovná muzikantka vytvorila aj niekoľko básnických piesní.

Christine de Pisan

nar. 11431

Táto poetka, historička a filozofka bola taktiež ďalšou protofeministkou. Podporovala ženy v ich vzdelávaniu a účasti vo verejnom živote. Zároveň bola veľkou kritičkou sexistických mizogýnnych diel a verejne kritizovala aj konkrétne diela a ich autorstvá. V súvislosti s tým vydala manifest "Slovo o ruži". Rovnako sa neváhala vyjadrovať k "mužským témam" ako sú vojna, politika, právo, či mravnosť. Jej najvýznamnejším spoločenským dielom je zrejme "Mesto žien". Je o separatistickom ženskom meste, v ktorom sú ženy v bezpečí pred znásilnením, či majú prístup k vzdelaniu a informáciám.

Murasaki Shikibu

nar. 10978

Bola poetka a predovšetkým je známa ako autorka diela "Príbeh princa Gendžiho", ktoré je považované za jedno z najväčších v japonskej literatúre, niekedy aj ako jedno z najstarších kompletných noviel.

Ono No Komači

nar. 10825

Bola poetkou, ktorá vo svojich dielach spájala milostné city s poverami a legendami. Štandardne používala systém o piatich veršov nazývaný "tanka". Je zaradená medzi 6 nesmrteľných japonských básnictiev.

Theodora

nar. 10497

Vládla spoločne s Justiniánom I. Je známa charitatívnou prácou, zlepšovaním situácie najchudobnejšej časti obyvateľstva, sirotincami, nemocnicami a útočiskami pre bývalé prostitútky. Taktiež uznala ženám viaceré ich práva, prijala zákony zakazujúce tzv. obchod s mladými dievčatami a podarilo sa jej ukončiť prenasledovanie miafyzitstiev.

Hypatia

nar. 9650

Je uznávaná matematička, astronómka a filozofka. Vo svojej dobe bola taktiež rešpektovanou učiteľkou. Počas svojho života sa snažila o apatheiu - úplne oslobodenie sa od emócií a pocitov. Svojich nápadníkov odmietala a až do svojej predčasnej smrti, kedy ju zavraždili fanatickí kresťania, zostala nezadaná.

Sapfó

nar. 9370

Sapfó bola lyrická poetka, zabávačka a „riaditeľka" dievčenskej školy. Tá Poetka. Desiata múza. Hrala na lýre a k tomu spievala vlastné poetické texty. Vytvorila si vlastný systém - „Sapfickú strofu". Zmenila pohľad na poéziu tým, že preniesla pozornosť z božstiev, hrdinov a mytológie na osobné prežívanie, emócie a sebavyjadrenie. Písala subjektívne s dôrazom na predstavivosť a s ambíciou vzbudiť najrozličnejšie emócie u svojich poslúchactiev. Svoju prácu zdieľala aj v písanej podobe a tak si ju ľudia mohli aj prečítať. A naozaj ju čítali vo veľkom. Bola slávna, obľúbená, milovaná. Jej podobizeň (a časť životného príbehu) je vyzobrazená na hydriách.

A čo súčasnosť a budúcnosť?

Spisujeme len príbehy žien, ktoré už sú ukončené. Tie, ktoré sú nielen svojimi majiteľkami stále formované sú povšimnuté, ale zatiaľ nezapísané.

Chceme Ťa zároveň vyzvať, aby sme aj naďalej spoločne sledovali a nachádzali feministky, futuristky, aktivistky, libertarianské socialistky, akademičky, filozofky, reformátorky a vynálezkyne všade po svete.
Zároveň budeme veľmi rady, pokiaľ navrhnete literárne dielo Vašej obľúbenej odborníčky a líderky pre najbližší feministický čitateľský spolok.